AVTRYCK

i Stockholm

Kultur och Kvalitet

AVTRYCK av Kultur och Kvalitet (KoK), med finansiering av Allmänna Arvsfonden.

KoK är en intresseförening som arbetar för ökad kvalitet inom kulturutövning av personer med intellektuella och neuropsykiatriska funktionsnedsättningar.  

Våra lokaler ligger i Hägersten, där även Mosaikteatern och Telefonfabriken finns. 

I AVTRYCK är  vi en grupp av 15 workshopsledare i ämnena dans, konst, drama och samtal.  Vi jobbar till vardags som konstnärer, skådespelare, dansare i olika verksamheter såsom Inuti, Mosaikteatern och Franstorps verkstäder. 

Vi erbjuder workshops i olika teman och med olika inriktningar. Vi tar även uppdrag som konferencierer och samtalsledare. 

För mer information och frågor kontakta info@avtryck.se

Vi som jobbar här

Cecilia Tzaou
Projektansvarig

cecilia@kulturochkvalitet.se

Viktoria Siwek
Projektledare

viktoria@kulturochkvalitet.se

Anneli Aaltonen Krantz
Projektledare

Anneli@kulturochkvalitet.se

Anna Selander
Bildpedagog

selanderanna@gmail.com

Gabriella Skarin -assisterande danspedagog

Gabriella@kulturochkvalitet.se

Hedvig Broberg
Handledare

Hedvig@kulturochkvalitet.se

Jennifer Drotz Ruhn
Fotograf
Mer info

Jennifer@drotzruhn.com

Dansledare

Manar Girgis

Pablo de Acha

Josefin Jacobsson

Sofia Wittmark

Joakim Fernström

Quinten Moody

Evelina Rase

Bildledare

Chang Im Ohlsson

Magnus Sieurin

Jenny Ekström

Evelina Rase

Samtalsledare

Mir Serrander

Tomas Fogelholm

Lena Kamrin

Hanna Björklund

Quinten Moody

Magnus Östling